Защо капе от аспиратора
Никога не е приятно когато се появи проблем в домакинството. Когато обаче той е такъв, че представлява истинска загадка, вече става и много изнервящо. И всичко е просто защото наистина няма отговор на въпроса „Защо?“, а още по-малко и на „Как да реша проблема?“. Отговор на тези въпроси ще дадат специалистите от „Мебели АРЕНА„.
Да хвърлим светлина върху тази мистификация – капещ аспиратор
Ако отворите форумите, ще се натъкнете на десетки участници, които се оплакват от този проблем. От аспираторът им капе течност, която попада в съдовете за готвене. Те се опитват по всякакъв начин да намерят решение, но не се получава. Какво се случва в действителност?
Какво капе всъщност?
Можем да разделим проблема в три основни групи:
- Капе вода
- Капе мазнина
- Капе по време на дъжд
За да възникне която и да е от тези три ситуации, определено има причина. Много е важно да разберете как може да бъде предотвратен такъв проблем. Ако вече е факт, трябва да знаете как да се справите с него.
Аспираторът и неговата роля
Какъвто и да е стилът ви на готвене винаги, когато върху печката има тенджера с храна, от нея се отделят пари и мазнини. Част от тези миниатюрни мазни капки се увличат от водните пари и поемат по тръбата на аспиратора. Всъщност това е и целта – да бъдат изведени от помещението по най-бързия начин, преди да са се превърнали във вода.
Поради тази причина всеки производител прилага инструкция към своя уред. В нея са описани точните диаметри на тръбите, тяхната дължина, препоръчителен наклон за монтаж. Не е без значение и скоростта, на която сте пуснали да работи вашият уред. Дали на котлона къкри малка тенджерка или приготвяте едновременно храна в четири съда не е едно и също. Повече работещи котлони – повече мощност за аспиратора. Това е правило!
От аспиратора капе вода
Нека разгледаме по-подробно механизмът, по който се развива процесът при готвене.
Ролята на вентилатора
Високата скорост на двигателя и съответно на завихрящият парите вентилатор са в основата на бързото извеждане на парата от помещението. Тя не трябва да се задържа в тръбите дълго, защото разликата в температурите ще предизвика конденз. Тогава парата ще се превърне във вода и нищо не би могло да я спре по пътя ѝ надолу.
Кондензирането на водни пари и превръщането им във вода е много бърз процес. Ако си представите колко голяма всъщност е разгънатата площ на отводните тръби, ще осъзнаете какъв потенциал крият те. Нищо чудно от аспиратора не просто да капе, а дори да тече вода.
Аспираторът ви има няколко различни скорости на работа. Съобразявайте ги с мащабите на готвенето, което сте предприели, за да е ефективен уредът ви.
Филтри
Повечето съвременни аспиратори използват метални решетъчни филтри. Те могат без проблем да се почистват в съдомиялна. Ето защо е препоръчително на всеки две седмици да ги сваляте и да ги измивате в машината. Така ще осигурите на вашия аспиратор максимален работен капацитет.
Работа „пост фактум“
Повечето домакини махат тенджерата от котлона и моментално спират аспиратора. Това е абсолютно погрешна практика. Уредът трябва да продължи да работи минимум десет-петнадесет минути, след като готвенето е приключило. По този начин всеки конденз, образувал се в тръбите, ще може да бъде изведен навън или изсушен.
Кога се образува конденз в аспиратора
За да осъзнаете как да се борите с един проблем, важно е да изучите неговата природа.
Физическото явление конденз
Процесът на кондензация зависи от температурната разлика – между горещата пара от готварския плот и студените тръби на аспиратора. Уредът е пригоден да улавя и извежда изпаренията, но не е по силите му да се справи с цялата тази течност. Ето основните причини за образуване на кондензационна влага.
- Особено през студените месеци околната температура може да падне значително. Този шок от навлизане на горещи пари в студените отводни тръби е неизбежен.
- Използване на аспиратора без предварителна подготвителна работа с цел затопляне. Важно е да се премине през тази стъпка, особено когато става въпрос за индукционно готвене. При него процесът на отделяне на изпарения започва много бързо, без фактически да се създава остатъчна топлина от готвенето.
- Неподдържани или неправилно монтирани филтри
- Неправилно инсталирани отводни тръби. Неспазването на изискваните диаметри, както и включването на поредица от колена, редукции и удължители по отводния път, със сигурност ще доведат до проблеми с конденза.
- Монтаж на аспиратора в прекалена близост до готварския плот.
Как да се спасим от конденза
Ще ви препоръчаме няколко основни правила, които трябва да станат закон във вашата кухня.
- Винаги включвайте аспираторът на най-слабата степен около 10 мин. преди да започнете да готвите.
- Оставете уреда да работи поне 15 мин. след приключване на готвенето.
- Почиствайте основно филтрите на всеки две седмици.
- Осигурете приток на свеж въздух в помещението.
- Регулирайте степента на мощност на аспиратора според натоварването с пара.
- При монтаж на отводния път осигурете лек наклон, който ще позволи на водата да се отича навън.
От аспиратора капе мазнина
Откъдето и да се погледне, проблемът има едно обяснение – задръстени филтри.
Запушените филтри са проблем
Мазнината, натрупана по тях, не позволява на изпаренията да преминават бързо. Така те имат достатъчно време да размекнат втвърдените мазнини. В резултата на това и следствие собствената си тежест, мазните капки падат върху готварския плот. Постарайте се да почистите филтрите добре. Ако са безнадеждно задръстени – сменете ги с нови. Грижете се за редовното им почистване.
Повреден вентилатор
Макар и в по-редки случаи, възможно е проблемът да се крие в повреда на вентилатора. Скъсан ремък, клеясали перки или чуждо тяло може да не му позволяват да работи ефективно. Той не засмуква изпаренията, парата и мазнината се залепват по аспиратора, втечняват се и капят.
Аспираторът капе по време на дъжд
И този проблем има своето логично обяснение.
Каква е причината?
За да капе вода по време на дъжд, явно има проблем с вентилационните тръби или с течащ покрив. Възможно е при дъжд водата да се събира и да се отича към аспиратора, ако има нарушение в покривната система.
И още една възможност
Ако сте използвали отвора на комина, за да включите вашата аспирация в него, много е възможно проблемът да идва от там. При комини, които нямат шапки, се случва при силен дъжд да навлезе вода във вътрешността. Тя се процежда надолу и е много възможно да намери път към вашата отводна система.
И за двата случая трябва да вземете генерални мерки – ремонт на покрива и включване в друг вентилационен отвор.
Подобни Теми
Разтегателни маси: Всичко, което трябва да знаете
Индукционни котлони – бъдещето на съвременната кухня
ЛПДЧ – мнения на потребители и експерти